Czy u osoby dorosłej warto zakładać aparat ortodontyczny?

Nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku zakładania aparatów stałych.Coraz więcej pacjentów trafia na leczenie ortodontyczne kierując się nie tylko estetyką. Zdrowe zęby i piękny uśmiech są w stanie poprawić nam komfort naszego życia. A oprócz uśmiechu, dobrego samopoczucia, poprawimy także nasze zdrowie, ponieważ np. ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który mamy od lat związany jest z naszą wadą zgryzu. Dlatego nigdy nie jest z późno na leczenie ortodontyczne.

Ile czasu trwa zakładanie aparatu i czy jest bolesne?

Trwa ok 1,5 – 2 godziny i nie jest bolesne. Jedynym problemem jest leżenie z otwartą buzią przez cały ten czas, ale można to potraktować jako formę odpoczynku od codziennych zajęć.

Jak należy dbać o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego?

Najważniejsza jest bardzo dobra higiena. Pamiętać o jak najczęstszym myciu i przepłukiwaniu jamy ustnej po każdym posiłku. Warto unikać pokarmów, które mogą oblepiać zęby i zamki i stwarzają problemy przy ich oczyszczaniu. Nigdy, ale to nigdy nie jeść przed snem w łóżku, a potem tylko zgasić światło. Niestety u niektórych moich pacjentów tak postępujących skończyło się na odwapnieniach na powierzchni wargowej i leczeniem zębów po zdjęciu aparatu.

Czy konieczne jest usuwanie zębów przed założeniem aparatu?

Staram się unikać usuwania zębów przy leczeniu ortodontycznym. Przy niektórych wadach zgryzu jest to jednak konieczne, jeżeli zależy nam na trwałym efekcie leczenia. Decyzja nigdy nie jest podejmowana pochopnie.

Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?

Można już je dostrzec na pierwszej wizycie konsultacyjnej, ale na końcowy efekt trzeba trochę poczekać, gdyż przesuwanie zębów to proces skomplikowany i szkodliwe są zbyt duże siły oddziałujące na ząb.

Czy zęby martwe i obecność koron porcelanowych jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego?

Nie jest to przeciwwskazanie i pacjent może założyć aparat stały na zęby. Czasami po wyleczeniu zachodzi konieczność wykonania nowych uzupełnień protetycznych.

Rodzaje aparatów stałych

– szafirowy z krystalicznego szafiru,jest doskonale przezierny ,nie ulega przebarwieniu ,jest prawie niewidoczny na zębach
– ceramiczny jest w kolorze zeba
– metalowy standardowy aparat najczęściej wpadajacy w oko dzięki kolorowym gumkom wybieranych przez pacjenta w ulubionych kolorach

Co to jest aparat samoligaturujacy Damona?

Jest to pasywny aparat o niskim tarciu, dzięki temu generuje mniejsze siły, tym samym dolegliwości bolowe są mniejsze, a okres leczenia krótszy.
Damon Clear to krystalicznie przejrzysty aparat, odporny na powstawanie przebarwien wywołanych przez kawę,czerwone wino itp.

Masz pytania? Napisz do nas