Retainer

ORTHO_retainer

Czym jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny ma za zadanie utrwalić efekty uzyskane przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego. Wyróżniamy dwa podstawowe typy aparatu retencyjnego, a ich konkretnie działanie oraz długość noszenia szyn czy płytek retencyjnych – przedstawiono w opisie poniżej.

Urządzenie to jest stworzone do utrwalenia działania, jakie wywołał na zębach aparat ortodontyczny – utrwalenie korygowania położenia zębów w jamie ustnej, w tym wady zgryzu.

Noszenie aparatu ortodontycznego stałego trwa zwykle 1,5 – 2,5 roku. Leczenie to nie kończy się po zdjęciu aparatu, gdyż nawet po przebudowie zębów oraz tkanki dziąsła, zęby mogą mieć tendencje powrotną na swoje dawne miejsce.

Problem ten częsty jest zwłaszcza w przypadku młodzieży i dzieci, u których wyżyna się jeszcze nowe uzębienie. Bardzo istotne w tym przypadku są siły powiązane z mięśniami policzków, języka czy też warg. Dlatego też bardzo częstym zjawiskiem jest propozycja ortodonty o wykonanie aparatu retencyjnego, który ma znaczny wpływ na ustabilizowanie uzyskanego już efektu.

Szyna retencyjna na stałe

Wyróżniamy dwa typy aparatów retencyjnych: ruchome oraz stałe. Szyny stałe są wykonywane z metalu oraz przytwierdza się je do siekaczy i kłów, przy pomocy kompozytu, kleju czy też innej masy. Kiedy szyna zakładana jest pacjentowi na jakiś konkretny okres czasu, umieszcza się ją od strony języka, czyli po wewnętrznej stronie zębów tak, aby w żadnym wypadku nie naruszyć szkliwa. Jednak w przypadku, kiedy szyna musi być założona do końca życia pacjenta, ortodonci zalecają wypreparowanie w zębach specjalnego rowka na umieszczenie takowej szyny.

Kolejnym typem szyny retencyjnej jest np. retainer FSWR – jest on elastyczny i spleciony z kilku bardzo mocnych drucików. Zanim zaczniemy montowanie szyny, zęby modeluje się na gipsowym modelu, po czym umieszcza się je w dowolnym miejscu z pomocą silikonowej masy wyciskowej czy też kompozytu.

Jak długo należy nosić szynę retencyjną?

Jednoznaczna odpowiedz na wyżej postawione pytanie nie istnieje. Efekt stałego aparatu ortodontycznego może utrwalać się przez wiele lat – w szczególności, jeśli mówimy o młodych pacjentach, kiedy szczeka i uzębienie jest w fazie rozwojowej. Szacowany przez specjalistów czas noszenia aparatu retencyjnego odpowiada około połowie czasu noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Jednak zdążają się przypadki, w których takowa szyna zakładana jest na kilka lat, całą dekadę czy też dożywotnio. Podczas noszenia szyny powinno się regularnie odwiedzać gabinet ortodontyczny.

Tymczasowa płytka retencyjna alternatywnym rozwiązaniem dla aparatu

Aparat ruchomy, zwany płytką retencyjną, jest mniej stałym rozwiązaniem. Używa się go głównie w nocy, lecz jeśli ma być używany podczas dnia, to trzeba zdejmować przed spożyciem posiłku. Ta alternatywa jest o wiele wygodniejsza w użytkowaniu niż szyna stała – higiena jamy ustnej jest o wiele łatwiejsza. W niektórych płytkach retencyjnych pacjent może wybrać sobie kolor aparatu. Niżej wymienione są najpopularniejsze płytki tego typu:

  • Aparaty Hawleya, Bega, Schwarza, Barrena,
  • Aparaty czynnościowe,
  • Szyny wykonane z erkoduru czy materiałów termoplastycznych,
  • Pozycjonery silikonowe.

Jeśli widzimy, że coś złego dzieje się z naszym aparatem to należy niezwłocznie udać się do ortodonty. Zbagatelizowanie problemu może skutkować zniwelowaniem dotychczasowo osiągniętych efektów.

Bardzo częstym pytaniem zadawanym przez pacjentów, jest to na temat prostowania zębów przez aparat retencyjny. Tak jak wyżej napisaliśmy, ma on za zadanie jedynie utrwalić efekt, który został uzyskany przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego.

Sam aparat retencyjny jest dość drogim urządzeniem – cena za zamocowanie aparatu na dwóch łukach zębowych oscyluje w granicach od 1000 do 1500 złotych. Dodatkowo musimy pamiętać o kosztach wcześniejszego leczenia z pomocą stałego aparatu oraz o regularnych odwiedzinach gabinetu ortodontycznego – co też swoje kosztuje.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania