Kto to jest ortodonta

Lekarz ortodonta – kim jest i czym się zajmuje? Ortodoncja jest prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii i korzysta z najnowocześniejszych technik działania. Do niedawna leczenie ortodontyczne dotyczyło jedynie dzieci i młodzieży, z powodu ich wieku. Obecnie z tego typu leczenia może skorzystać praktycznie każda osoba, zmagająca się z różnorodnymi wadami zgryzu i innymi niedoskonałościami związanymi …

Lekarz ortodonta – kim jest i czym się zajmuje?

Ortodoncja jest prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii i korzysta z najnowocześniejszych technik działania. Do niedawna leczenie ortodontyczne dotyczyło jedynie dzieci i młodzieży, z powodu ich wieku. Obecnie z tego typu leczenia może skorzystać praktycznie każda osoba, zmagająca się z różnorodnymi wadami zgryzu i innymi niedoskonałościami związanymi z zębami. Ortodoncja przede wszystkim zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia szczęk oraz zębów i ma na celu poprawienie ich wyglądu estetycznego oraz komfortu w codziennej pielęgnacji. Wykrzywione i niepasujące do siebie zęby często narażone są na próchnicę i choroby przyzębia, gdyż nie mogą być dostatecznie i prawidłowo czyszczone. Leczenie ortodontyczne jest bardzo popularną metodą, na którą decyduje się coraz większa liczba pacjentów. Jest to metoda bezpieczna i przynosząca wiele korzyści zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest specjalistyczną metodą stomatologii, która polega na korekcji wad zgryzu i nieprawidłowego ułożenia się zębów. Obecnie istnieje wiele technik, które stosuje się u pacjentów w zależności od stopnia nasilenia wady i potrzeby jej zwalczenia. Lekarz ortodonta w precyzyjny sposób określi problem i sposób działania terapeutycznego.  Na tej podstawie dobierany jest specjalistyczny aparat ortodontyczny i rozpoczęcie leczenia, którego czas trwania uzależniony jest od stopnia nasilenia wady.  Korzyści, jakie niesie za sobą leczenie ortodontyczne to nie tylko poprawiony wygląd estetyczny w postaci pięknego uśmiechu, ale także zdrowe zęby.

Kim zatem jest lekarz ortodonta i na czym polega jego praca? Czym różni się od zwykłego stomatologa?

Kim jest ortodonta i jaka jest jego rola?

Ortodonta to wyspecjalizowany lekarz stomatolog, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu się zębów w jamie ustnej, a także wad szczękowo – twarzowych. Dokładniej ujmując bada on szczegółowo wzrost oraz rozwój szczęk, zębów, twarzy i głowy. W profesjonalny sposób stawia diagnozę wad zgryzu i w skuteczny sposób pomaga je wyeliminować. Obecny postęp technologiczny umożliwia leczenie na wysoką skalę zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych.

W dzisiejszych czasach leczenie osób dorosłych może być tak samo skuteczne jak leczenie młodego zgryzu i uzębienia.

Odpowiednie leczenie ortodontyczne umożliwia prawidłowe rozłożenie zębów w jamie ustnej, korekcję wad zgryzu i eliminację różnych chorób próchniczych. Profesjonalne leczenie pozwala na równomierne rozłożenie dolnego oraz środkowego odcinka twarzy. W rezultacie poprawiony jest wygląd fizyczny oraz higiena jamy ustnej. W zależności od stopnia nasilenia problemu – lekarz ortodonta proponuje leczenie aparatem ortodontycznym o budowie mniej lub bardziej złożonej.

Czy wiesz, że?…

Nie każdy lekarz dentysta jest ortodontą, ale każdy ortodonta jest dentystą. Dlatego też udając się do tego specjalisty możesz mieć pewność wyleczenia zębów zarówno z próchnicy jak i wady zgryzu i nierówności w ustawieniu się zębów.

Lekarz ortodonta – kwalifikacje i kompetencje

Ortodonta to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i kompetencje to wykonywania tego zawodu. Jest on równocześnie dentystą i może w równie skuteczny sposób leczyć zęby z różnych chorób. Posiada on jednak dodatkowe umiejętności w obrębie diagnostyki, leczenia i zapobiegania różnych nieprawidłowości związanych z wyglądem twarzy i uzębieniem.

Każdy stomatolog chcący zostać ortodontą musi odbyć czteroletni staż specjalistyczny z ortodoncji i pozytywnie zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Pamiętaj!

Wybierając się do ortodonty warto zwrócić uwagę na jego faktyczne kompetencje i posiadane kwalifikacje, gdyż często ma miejsce sytuacja, w której lekarze dentyści posiadają jedynie kursy i dyplomy z odbytych szkoleń. Nie uprawnia to ich jednak do specjalistycznego leczenia ortodontycznego, gdyż do owego uprawnia jedynie pozytywnie zdany egzamin państwowy z ortodoncji. Wcześniej wymienieni specjaliści mogą jedynie służyć poradą i skierować (w razie potrzeby) do odpowiedniego specjalisty.

Czym zajmuje się ortodonta i co dokładnie koryguje?

Ortodonta to lekarz specjalista z zakresu stomatologii, który oprócz podstawowych zasad leczenia zachowawczego zajmuje się leczeniem różnych schorzeń i wad związanych z jamą ustną i zębami. Dokładnie określa problem i na jego podstawie wyznacza leczenie. Ortodonta zajmuje się między innymi:

– wadami zgryzów otwartych, – czyli takich, w których zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi.

– Zgryzów głębokich – w tym przypadku zęby górne zbyt mocno zakrywają dolne zęby. Jest to zjawisko poza normą.

 – Tyłozgryzów – górne zęby są znacząco wysunięte przed żeby dolne.

 – Przodozgryzów – dolne przednie zęby są mocno wysunięte przed zęby dolne.

  – Zgryzów krzyżowych – jakikolwiek ząb z dolnego rzędu położony jest na zewnątrz w stosunku do położenia zębów górnych.

 Lekarz ten zajmuje się także diagnostyką i leczeniem takich nieprawidłowości jak:

– Szparowatość – w ułożeniu zębów powstają nieestetycznie wyglądające szpary. Z powodu dużej ilości miejsca w jamie ustnej zęby się ze sobą nie stykają.

 – Problemy z brakami uzębienia lub ich nadmiarem oraz nieprawidłowym rozwojem żuchwy lub szczęk.

– stłoczeniami – ustawienie zębów może być obrócone lub ustawione na zewnątrz i wewnątrz w stosunku do innych zębów. Takie zjawisko ma miejsce, wówczas przy braku miejsca w jamie ustnej.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę u ortodonty?

Wizyta u ortodonty jest często wskazaniem lekarza dentysty, u którego leczymy zęby. U dzieci sprawa ma się nieco inaczej i pierwsza wizyta zalecana jest, kiedy dziecku wyrastają stałe zęby. Leczenie jest indywidualne i uzależnione wyłącznie od konkretnego przypadku. Czasami warto rozpocząć je wcześniej, innym razem należy poczekać do momentu, gdy mały człowiek zacznie bardziej współpracować. Obecny rozwój techniki i nowoczesne rozwiązania umożliwiają innowacyjne metody leczenia, które są niezwykle skuteczne i bardzo pomocne. Lekarz ortodonta po dokładnym badaniu określa stan zębów i rozkład szczęk. Aby leczenie było najbardziej efektywne należy zgłosić się do specjalisty między 7 a 29 rokiem życia.

Dlaczego warto umówić się do ortodonty?

Lekarz ortodonta to specjalista, który w prawidłowy sposób określi stan zdrowia naszej jamy ustnej i w zależności od konieczności zaproponuje optymalne leczenie. Dzięki prawidłowej korekcji i terapii ortodontycznej można osiągnąć spektakularne efekty zarówno pod względem estetycznym jak i zdrowotnym. Lekarz ortodonta to wyspecjalizowany i wykwalifikowany fachowiec, który profesjonalnie zajmie się leczeniem zębów zarówno dzieci jak i dorosłych.

Proste zęby to nie tylko kwestia wyglądu, ale także ich zdrowie i dobry stan przez długie lata. Odpowiednia pielęgnacja w przypadku krzywych i nachodzących na siebie zębów może być problematyczna, a tym samym zwiększa się ryzyko występowania różnych chorób próchniczych i stanów zapalnych.

Ortodonta to specjalista, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem różnych chorób narządu żucia. Przede wszystkim specjalizuje się w usuwaniu czynników zaburzających rozwój i wzrost żuchwy oraz szczęk. Dzięki jego interwencji możliwe stanie się skuteczne wyleczenie różnych wad zgryzu i nachodzących na siebie zębów. Zdrowa jama ustana jest nie tylko doskonałą wizytówką, przejawiającą się w postaci pięknego i promiennego uśmiechu, ale także stanowi podstawę do prawidłowego i normalnego funkcjonowania. Zdrowy zgryz i prawidłowe ułożenie zębów umożliwiają bezproblemową pielęgnację oraz jedzenie, mówienie, a nawet oddychanie.

Ortodoncja to sztuka

Ładny uśmiech i pięknie prezentujące się zęby poprawiają samopoczucie, własną samoocenę oraz zdrowie i komfort ze wszystkich stron. Lekarz ortodonta to specjalista, którego warto odwiedzić, gdy zmagamy się z różnymi zaburzeniami jamy ustnej i nieestetycznie wyglądającymi zębami. Ortodonta to wybitny specjalista, który swój tytuł uzyskał wyłącznie dzięki wiedzy, doświadczeniu i ciężkiej pracy. 

ortogda
ortogda