Wady zgryzu

Różnorodne odmiany wad zgryzu. Podczas wizyty u dentysty często zdarza się, że lekarz lub sam personel posługują się terminami, które mogą być trudne do zrozumienia dla pacjentów. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zdiagnozowania problemów i wyjaśniania możliwości leczenia. Bardzo często sytuacje tego rodzaju mają miejsce, gdy musimy porozmawiać z lekarzem o trudnych problemach medycznych. …

Różnorodne odmiany wad zgryzu.

Podczas wizyty u dentysty często zdarza się, że lekarz lub sam personel posługują się terminami, które mogą być trudne do zrozumienia dla pacjentów. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zdiagnozowania problemów i wyjaśniania możliwości leczenia. Bardzo często sytuacje tego rodzaju mają miejsce, gdy musimy porozmawiać z lekarzem o trudnych problemach medycznych. Istnieje szansa, że jeśli ty lub któryś z członków twojej rodziny odwiedził kiedyś ortodontę, okazało się, że wasz zgryz wymaga korekty lub klasycznego prostowania.

Czym tak właściwie są wady zgryzu?

Niewyrównany zgryz w przypadku medycznego słownictwa nazywany jest po prostu wadą zgryzu. Oznacza to, że zęby danego pacjenta i szczęka nie układają się naturalnie w poprawny sposób. Występowanie niewspółosiowości może powodować ogromny stres, jak i dyskomfort podczas poruszania ustami. Pacjenci dotknięci tego rodzaju wadami najczęściej mają problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Stopień problem zależny jest od tego, jak duża jest wada zgryzu. Zazwyczaj wada zgryzu utrudnia jedzenie i swobodne mówienie. Dobrą wiadomością dla każdego, kto cierpi przez wady zgryzu, jest to, że można je leczyć. Co więcej, robimy to od wielu lat i niemal każdy ortodonta ma ogromne doświadczenie w przypadku leczenie tego rodzaju przypadłości. Plan leczenia i jego długość zależą głównie od rodzaju wady zgryzu oraz od tego, ile pracy jest konieczne, aby skorygować niedoskonałości konkretnego zgryzu. Wyróżniamy trzy główne typy klas wad zgryzu, które spotykamy wśród pacjentów.

Wada zgryzu pierwszej klasy.

Wada zgryzu pierwszej klasy oznacza sytuację, w której zęby górne pacjenta wystają ponad zęby dolne. Jest to określane jako nakładanie się zębów na siebie. Jednakże oprócz powyżej opisanej przypadłości zgryz jest w normalnym stanie. Istnieje wiele powodów, dla których zęby górne mogą nachodzić na zęby dolne. Dotyczy to długotrwałego ssania u dzieci lub używanie butelki w dzieciństwie. W zależności od tego, jak duża jest aktualna wada, może ona wymagać niewielkiej korekty za pomocą aparatów ortodontycznych lub regularnego leczenia. Ile wad zgryzu jesteśmy w stanie zidentyfikować obecnie?

  • Typ pierwszy (z zębami ustawionymi w kierunku języka)
  • Typ drugi obejmuje wąskie łuki z wystającymi górnymi zębami i dolnymi pochylonymi nieco w kierunku języka
  • Typ trzeci dotyczy przednich, górnych zębów. Ten rodzaj wady zgryzu obejmuje również stłoczenie zębów

Wada zgryzu klasy drugiej.

Wada zgryzu klasy drugiej dotyczy typu zgryzu, w którym zęby wystają ponad dolne i wpływają na ogólne ustawienie zgryzu. Ta wada zgryzu jest o wiele cięższa od pierwszej klasy. Bardzo często wymaga rychłej interwencji ortodontycznej. Kształtowanie zgryzu do naturalnego, właściwego stanu może zająć wówczas nieco czasu. Nadal jednak możliwe jest użycie odpowiednich aparatów i leczenia. Tak naprawdę możemy dziś rozróżnić dwa rodzaje wad klasy drugiej. Każdy z nich obejmuje swoją własną podgrupę, w której stan dotyczy całej jamy ustnej lub niektórych fragmentów.

Wady zgryzu klasy trzeciej.

Wada zgryzu klasy trzeciej występuje, gdy dolne zęby wystają dalej niż zęby górne. Skutkuje to tak zwanym ciężkim zgryzem dolnym. Ta przypadłość może też obejmować zgryz krzyżowy, który najczęściej ma szereg zachodzących na siebie zębów górnych i dolnych. Ta wada zgryzu jest klasyfikowana przez ortodontów na trzy typy:

  • Samo ustawienie zębów może być dobre, jednak zgryz ma nieodpowiedni, niedopasowany kształt
  • Ustawienie górnych zębów jest odpowiednie, jednak dolne zęby są wykrzwywione względem górnych
  • Górny łuk zębów jest słabo rozwinięty, dolne zęby mogą być odpowiednie rozwinięte, jednak są zbyt pochylone w kierunku języka

Leczenie wad zgryzu.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczna będzie prawidłowa identyfikacja wady zgryzu. Właściwa identyfikacja pokieruje przebiegiem leczenia, aby doprowadzić zęby i szczękę do prawidłowego ustawienia. Może również pomóc zidentyfikować możliwe przyczyny wad zgryzu, zwłaszcza jeśli te przyczyny obejmują nawyki, które należy najpierw rozwiązać. Takie przypadki mogą obejmować takie rzeczy jak ssanie kciuka lub źle dopasowane aparaty dentystyczne.

Ortodonci nieustannie opracowują plan dostosowany do każdego pacjenta, aby zająć się niewyrównanymi zgryzami i krzywymi zębami. Dzisiejsza technologia i opracowana przez nowoczesne techniki oferuje skuteczne opcje leczenia, które obejmują:

Korekty zgryzu: Popularne opcje prostowania zębów, ClearCorrect polega na użyciu alignerów do naprawy wad zgryzu klasy I, II i III, a także zębów znajdujących się zbyt daleko od siebie. Nakładki są dopasowane do zębów pacjenta, a leczenie obejmuje kontrolę co trzy tygodnie w celu otrzymania nowej nakładki. Przeciętna kuracja trwa nieco ponad rok.
Kolejna opcja leczenia nakładkami, dzięki której wielu dorosłych i nastolatków odnosi sukces. Pacjenci muszą mieć wizytę kontrolną mniej więcej raz w miesiącu, aby otrzymać nową korektę ortodontyczną. Czas leczenia dorosłych trwa około roku.
Inne programy leczenia podobnie jak standardowe aparaty ortodontyczne, to system drutów i zamków, który pomaga w leczeniu różnych wad zgryzu, zwłaszcza klasy II i III. Jedną z największych zalet stosowania tego systemu jest to, że elementy są przezroczyste lub możemy dopasować je do koloru zębów pacjenta, aby były mniej widoczne. Jest to również jedna z naszych tańszych opcji leczenia ortodontycznego, dlatego też najwięcej pacjentów decyduje się na nią.

Chociaż na pierwszy rzut oka mogą budzić niepokój, wady zgryzu to schorzenia, które możemy skutecznie leczyć w bez większych powikłań. Dzięki szczegółowej ocenie i konsultacji lekarz ortodonta skutecznie pomoże Ci wymyślić plan uzyskania uśmiechu, na który zasługujesz. Aby umówić się na konsultację lub dowiedzieć się więcej o naszych usługach leczenia ortodontycznego, skontaktuj się z lokalną kliniką, która ma doświadczenie w leczeniu schorzeń ortodontycznych.

Co jeszcze wiemy o rodzajach wad zgryzu i ich korektach?

Już dawno temu ustaliliśmy, z jakiego powodu dzieci bardzo często rozwijają wady zgryzu. Niestety niektóre z nich zaburzają prawidłowy rozwój i wzrost zgryzu. Jakie jednak różnice znamy i jesteśmy w stanie rozpoznać wśród wad zgryzu? Około 60% osób dotkniętych chorobą ma wadę zgryzu klasy 1. W tym stanie łuki zębowe są względnie wyrównane z czaszką, ale zęby są stłoczone.
Zgryz nadmierny, znany również jako wada zgryzu klasy 2, występuje, gdy żuchwa jest niedorozwinięta. Wśród około 32% osób z wadami zgryzu występuje zgryz.
Wada zgryzu klasy 3, w której dolna szczęka jest większa niż górna, dotyczy pozostałych 8% osób z wadami zgryzu.

Czy dzisiejsza medycyna rozróżnia odpowiednie rodzaje leczenia ortodontycznego w zależności od schorzenia?

Dla wielu pacjentów z wadami zgryzu klasy pierwszej lekarze mogą stworzyć niestandardowe aparaty, które pomagają w stopniowym tempie rozszerzyć górną szczękę i pomagają zębom wyrzynać się w prawidłowy sposób. Aparaty te przygotowują miejsce dla zębów, które mogą potencjalnie rosnąć nieprawidłowo. Późniejsze procesy leczenie zazwyczaj wiążą się z obejmowaniem aparatów ortodontycznych, w zależności od indywidualnych przypadków pacjentów i ich problemów. W przypadku wad zgryzu drugiego i trzeciego ortodonta najczęściej podejmuje próbę dostosowania zgryzu do stanu klasy pierwszej, a następnie rozpocznie proces leczniczy dopasowany do prostowania zębów zgodnie z powyżej opisanym procesem. W przeszłości, gdy wiedza lekarzy w zakresie schorzeń ortodontycznych była ograniczona, wadę klasy trzeciej bardzo często leczono operacyjnymi metodami. Dzisiaj jesteśmy w stanie korygować uzębienie bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych operacji. Pomagają nam w tym różne zaawansowane technologicznie urządzenia i techniki korygujące zgryz.

Pamiętajmy jednak o tym, że każdy przypadek jest inny. Każdy pacjent musi zostać oceniony w indywidualny sposób. Lekarz określa metodę, która najbardziej odpowiada jego wadom i pomoże osiągnąć najlepsze rezultaty.

ortogda
ortogda