Ortodoncja – estetyka czy zdrowie

Lekarz ortodonta odwiedzany jest zarówno przez małe dzieci, jak i osoby dorosłe. Jeszcze do niedawna profesja ta była kojarzona z leczeniem jedynie ciężkich wad zgryzu, które znacznie utrudniały codzienne funkcjonowanie. Obecnie, kiedy panuje moda na dobry wygląd i piękny, biały uśmiech, ortodoncja przeżywa istny renesans. Wiąże się to z przekonaniem, że lekarz ortodonta jest w …

Lekarz ortodonta odwiedzany jest zarówno przez małe dzieci, jak i osoby dorosłe. Jeszcze do niedawna profesja ta była kojarzona z leczeniem jedynie ciężkich wad zgryzu, które znacznie utrudniały codzienne funkcjonowanie. Obecnie, kiedy panuje moda na dobry wygląd i piękny, biały uśmiech, ortodoncja przeżywa istny renesans. Wiąże się to z przekonaniem, że lekarz ortodonta jest w stanie znacznie poprawić naszą urodę, a co za tym idzie jego usługi kojarzone są bardziej z medycyną estetyczną. Tymczasem ortodoncja ma za zadanie zapewnić nie tylko estetyczny uśmiech, ale również zdrowie zębów. Zdrowe zęby to przepustka do dobrego samopoczucia i zachowania witalności na lata.

Czym grozi krzywy zgryz?

Wady zgryzu najczęściej leczone są u małych dzieci i młodzieży tak, aby młody człowiek jak najdłużej mógł cieszyć się z efektu leczenia. Szacuje się, że krzywy zgryz może mieć nawet co drugie dziecko z tym, że u niektórych wady widoczne są już na pierwszy rzut oka, u innych natomiast wymagają diagnozowania przez ortodontę. Dlaczego lekarze kładą tak duży nacisk na leczenie wad zgryzu w młodym wieku? Przede wszystkim dlatego, że krzywy zgryz jest nie tylko nieestetyczny, ale może powodować liczne problemy z zębami stałymi. Najpoważniejszym z nich jest brak miejsca dla wszystkich zębów w zgryzie. Problem ten występuje, gdy mamy do czynienia z krzywo rosnącymi zębami. Wymaga szybkiej ingerencji ze strony ortodonty. Dodatkowo krzywy zgryz może skutkować ścieraniem się zębów, co prowadzi do demineralizacji szkliwa.

Utrata zębów – najpoważniejsza konsekwencja krzywego zgryzu

Przestrzenie między zębowe same w sobie są trudne do wyczyszczenia, tymczasem w sytuacji, gdy zgryz jest krzywy, dotarcie do drobinek jedzenia staje się jeszcze trudniejsze. Często nawet specjalistyczne szczoteczki nie pozwalają na efektywne wyczyszczenie przestrzeni między zębowych. W efekcie dochodzi do choroby próchnicznej, która ma tendencje do nawracania. Próchnica wymaga leczenia przez lekarza stomatologa i pomimo, iż obecnie na rynku dostępne są nowoczesne i niebolesne metody leczenia zębów, pozostawiają one ślad w uzębieniu. Aby uniknąć próchnicy, w przypadku krzywego zgryzu, nie wystarczy ograniczenie cukrów i mycie zębów po każdym posiłku. Dodatkowo w przypadku nierówności na zębach pozostaje osad, który w niedługim czasie zmienia się w kamień nazębny. Kamień jest poważnym zagrożeniem dla uzębienia, powinien być on regularnie usuwany w gabinecie stomatologicznym. Niestety, osoby z krzywym zgryzem częściej muszą go usuwać, gdyż u takich osób powstaje on z dużą częstotliwością, właśnie ze względu na brak możliwości dotarcia do przestrzeni między zębowych. Powstawanie kamienia nazębnego może mieć bardzo poważne konsekwencje, gdyż prowadzi do wnikania bakterii wgłąb dziąseł, powodując tym samym rozchwianie się zębów. Rozchwiane zęby można co prawda ustabilizować, jednak częstą konsekwencją rozchwiania jest właśnie wypadanie zębów. 

Problem nie tylko zębów

Krzywy zgryz może także powodować gorsze samopoczucie i zmęczenie aparatu mowy. Mowa tutaj przede wszystkim o nadmiernym obciążeniu stawów żuchwy, który daje o sobie znać szczególnie w podeszłym wieku. Niemniej jednak w przypadku osób wykonujących zawód, który wymaga częstego wypowiadania się, również mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Leczenie ortodontyczne w młodości jest zatem inwestycją w lepsze samopoczucie w kolejnych latach. Dodatkowo krzywy zgryz bywa często powodem wad wymowy, które objawiają się już w wieku dziecięcym. W tym też czasie powinny być one leczone tak, aby w dorosłym życiu dziecko potrafiło poprawnie się wysławiać. Logopedzi często szukają przyczyn wad wymowy w budowie wędzidła podjęzykowego czy niestaranności, z jaką dziecko wypowiada słowa. Tymczasem problem może leżeć znacznie głębiej i wymagać wdrożenia odpowiedniego leczenia. Na nic wysiłki zarówno logopedy, jak i dziecka, jeżeli przyczyną wady wymowy jest krzywy zgryz. W takiej sytuacji, zanim zostanie przeprowadzona terapia logopedyczna, dziecko musi mieć wyprostowane zęby. Co więcej, po efektywnym leczeniu dziecku może być znacznie łatwiej się wysłowić, przez co jego słownictwo stanie się bardziej obfite.

Względy estetyczne

Coraz więcej osób odwiedza gabinety ortodontyczne nie do końca zdając sobie sprawę z problemów zdrowotnych, z jakimi mogą mieć do czynienia, jeśli nie zadbają o swój zgryz. Kieruje nimi bowiem chęć upiększenia swojego wyglądu. Medialny przekaz przedstawia ludzi sukcesu jako takich, którzy są modnie ubrani, szczupli, a do tego mają piękny, biały uśmiech. Sama biel to jednak nie wszystko – zęby muszą być dodatkowo proste, idealnie ustawione w jednym łuku. Dla wielu osób to marzenie, którego nie są w stanie zrealizować. O ile w wybielaniu może pomóc stomatolog, a przy niewielkich przebarwieniach nawet specjalistyczne pasty wybielające, o tyle w przypadku krzywego zgryzu wizyta u ortodonty będzie nieodzowna. Każdy dbający o swój wygląd człowiek nie zapomina o tym, że zęby są wizytówką człowieka. Zabiegi, jakie oferowane są przez gabinety ortodontyczne często kojarzone są wręcz z usługami, jakie kieruje do nas medycyna estetyczna. Tymczasem ortodoncja ma na celu w głównej mierze leczenie wad zgryzu, które rzutują na zdrowie zębów. Nauka ta wywodzi się z medycyny tradycyjnej, która zajmuje się uzdrawianiem człowieka. Efekt estetyczny osiągany jest dodatkowo, dlatego jest to poniekąd efekt uboczny leczenia ortodontycznego. 

Leczenie ortodontyczne – czy może być estetyczne?

Kiedyś człowiek z aparatem na zębach był źle postrzegany przez społeczeństwo. I choć świadomość społeczna znacznie wzrosła, w dalszym ciągu staramy się unikać aparatu ortodontycznego, który może nieco zaburzać idealny wygląd. Efekty leczenia będą z pewnością zadowalające i pozwolą cieszyć się estetycznym uśmiechem, jednak sam proces leczenia nie wydaje się wpisywać we współczesne kanony wyglądu. Nowoczesna medycyna niesie jednak rozwiązania i w tym zakresie – osoby, które chcą uniknąć dużego, metalowego aparatu, mogą wybrać aparat ligaturowany, który jest praktycznie niewidoczny na zębach. Niestety, jest to wybór znacznie droższy od tradycyjnego aparatu. Dodatkowo osoby, które nie chcą nosić w ogóle aparatu na zębach, mogą wybrać szyny prostujące. Warunkiem jest jednak posiadanie takiej wady zgryzu, która może być w ten sposób leczona. Nie wszystkie bowiem wady zgryzu da się korygować za pomocą szyn prostujących. Decyzja każdorazowo należy do lekarza ortodonty, ale również pacjenta. Na szczęście w przypadku niektórych wad nie jest konieczne tak bardzo ingerujące w wygląd zewnętrzny leczenie. Rozwiązaniem mogą być nakładki korygujące, które zakłada się na noc. Jeżeli jednak nasza wada zgryzu wymaga aparatu, czy nie lepiej zdecydować się na niego i przez jakiś czas nosić, a później cieszyć się pięknym, prostym uśmiechem przez resztę życia?

Leczenie w każdym wieku

Leczenie ortodontyczne, w przypadku ciężkich wad zgryzu, powinno być podjęte jak najwcześniej. Najlepszym czasem jest wiek dziecięcy lub nastoletni, niemniej jednak starsze osoby również mają szansę na pełne wyleczenie. Pacjentami gabinetów ortodontycznych coraz częściej są osoby dorosłe, którym zależy na ładnym uśmiechu, a nawet osoby w podeszłym wieku. Samo leczenie stomatologiczne to często za mało, aby zauważyć efekty nie tylko zdrowotne, ale także estetyczne. Najczęściej to właśnie od lekarza stomatologa dowiadujemy się, że konieczna będzie wizyta u ortodonty. Stomatolog jest bowiem w stanie wstępnie ocenić prawidłowość zgryzu, jednak dopiero ortodonta, po wnikliwym jego zbadaniu, postawi odpowiednią diagnozę. Leczenie ortodontyczne stało się w ostatnim czasie niejako połączeniem kwestii zdrowotnych z estetycznymi. Większość pacjentów, szczególnie w dorosłym wieku, kieruje się głównie tymi drugimi. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy pretekst jest dobry, aby poprawić swoje zdrowie, w tym przypadku zdrowie zębów. Nawet, jeżeli kwestie zdrowotne są wtórne do estetycznym, to i tak leczenie ortodontyczne jest godne polecenia wszystkim dbającym o zdrowy uśmiech. 

ortogda
ortogda